Havuzlar, spor ve eğlence amaçlı olarak kullanılabilen ıslak alanlardır. Havuz suyunun değişimi, havuzun ölçeği, kullanım sıklığı ve kullanım şekline bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer kişisel kullanım amaçlı olarak tercih ettiğiniz bir havuzunuz varsa, yaz aylarında 3 günde bir suyunu değiştirebilirsiniz. Eğer havuz temizliği için klorlama kullanacaksanız klorlama işleminden sonra 3 saat boyunca havuza girmemeniz önerilir. Havuz suları ortalama 2.500 tonluk sulardan oluştuğu için yenilenmesi hem zamansal hem de maliyet açısından külfettir. Bunun için havuz suyunun %6’sı boşaltılarak taze su eklemesi yapılabilir. Bu işlemden sonra 2 defa pH ölçümü yaptırabilirsiniz.

Havuz Suyu Tazeleme İşlemi

Havuz suyu ne sıklıkla değiştirilir diye soranların havuz suyunu 6 ayda bir boşaltıp tekrar doldurması gerektiğini bilmesi gereklidir. Temizlik işlemi kendi içerisinde fiziksel ve kimyasal olmak üzere ikiye ayrılır. Eğer aynı gün içerisinde birden fazla kez kimyasal temizlik işlemi yapılacaksa, temizlik işlemlerinin arasına 4’er saat bırakılmalıdır. Çöktürücü uygulamasından sonra ise havuzunuzu 8 saat boyunca dinlendirmeniz gereklidir. Klorlama işlemlerinde ise havuzun 12 saat boyunca dinlendirilmesi gereklidir.

Fiziksel Havuz Temizliği

Fiziksel havuz temizliğinde ters yıkama yöntemini tercih edebilirsiniz. Havuz filtrelerini yıkayacağınız bu işlem ortalama 6 dakika sürer. Durulama işleminin ise minimum 30 saniye olmalıdır. Daha sonra havuzun zemin ve fayans bölgelerinin yıkanması gereklidir. Akabinde ise havuz dip temizleme robotu ile zemin temizliğinin yapılması gereklidir. Bu işlemler, havuzun büyüklüğüne göre farklı sürelerde tamamlanır.

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *